У кожного професійного будівельника або домашнього майстра є велика кількість інструментів, як ручних, так і електричних. Один з них — перфоратор, який має широку сферу застосування. Деякі перфоратори призначені для простих завдань та використання в домашніх умовах, а інші — для професійної діяльності. 

Відрізняються перфоратори за багатьма параметрами, в тому числі, вазі, габаритам та продуктивності, але ми розглянемо підкатегорії за розташуванням двигуна — прямі та бочкові.

Різниця помітна одразу по формі перфораторів, тому ви легко можете відрізнити один тип від іншого. Довгий інструмент, що схожий на дриль, називають прямим перфоратором через горизонтальне розташування двигуна, а перфоратор L-подібної форми — бочковим, завдяки вертикальному розташуванню двигуна.

Прямі (горизонтальні) перфоратори

Головна причина візуальної схожості прямого перфоратора та дриля — однакове розташування двигуна. Силова установка знаходиться у одній площині з віссю бура і це дозволяє напряму передавати насадці крутний момент, що також спрощує конструкцію. Зворотна сторона медалі — обмеження сили удару. 

Подібні інструменти найкраще підходять для буріння отворів невеликого діаметру (5-16 мм).

Прямі перфоратори мають наступні переваги:

  • Невелика вага та гарний баланс потребують мінімальних зусиль від користувача.
  • Подовжена форма і габарити дозволяють використовувати прямі перфоратори у важкодоступних місцях, отворах та щілинах.
  • Проста конструкція полегшує обслуговування та ремонт інструмента.
  • Зазвичай вартість прямих перфораторів нижча, ніж бочкових. 

 

Деякі недоліки теж присутні:

  • Обмежена конструкцією сила удару, що поступається бочковим моделям.

Прямі перфоратори компактні та зручні, а швидкості обертання насадки вистачить для виконання більшості базових задач. Їх також можна використовувати в комерційних цілях та для тривалих робіт, але важливо не перевантажувати інструмент та вчасно обслуговувати. 

Бочкові перфоратори

Бочкові перфоратори відрізняються від прямих розташуванням двигуна. Він знаходиться в нижній вертикальній частині корпуса. У бочкових перфораторів є редуктор, який перенаправляє обертальний рух в зворотно-поступальний. Потужність цих пристроїв зазвичай вища, ніж у прямих перфораторів, тому вони більш ефективно працюють з оснасткою більшого діаметру без перевантажень.

Удар бочкових перфораторів сильніший, ніж у прямих, тому вони можуть застосовуватися для демонтажу стін, руйнування бетону та створення отворів більшого діаметру (до 52 мм). 

Переваги бочкових перфораторів:

  • Інструмент має високий рівень стійкості до зношення при довбанні.
  • Завдяки високому крутному моменту бочковий перфоратор можна використовувати в ролі будівельного міксера.
  • Сили удару вистачає для руйнування великих блоків та демонтажу стін.
  • Найбільш ефективна робота відбувається з бурами та коронками великого діаметру.

 

Негативні сторони бочкового інструменту:

  • Велика вага, але це можна вважати і плюсом, тому що іноді вага інструменту збільшує кінетичну енергію руйнування. 
  • Бочкові перфоратори коштують дорожче прямих.

Порівняння перфораторів — прямий чи бочковий?

Переглянувши відмінності прямих та бочкових перфораторів і визначивши переваги кожного виду, необхідно підібрати найбільш підходящий тип інструмента:

  1. Для побутового використання вистачить прямого перфоратора. До того ж, ви заощадите гроші на вартості інструменту, потужність якого була б не задіяна повністю.
  2. Якщо у планах серйозний ремонт з переплануванням та демонтажем, знадобиться більш потужний інструмент. Бочковий перфоратор без проблем виконає всі планові задачі. У випадку, коли бюджет обмежений, оберіть прямий перфоратор, але з більшою продуктивністю.
  3. Для професійної діяльності обирайте перфоратор в залежності від списку завдань. Наприклад, для буріння отворів до 14 мм купуйте прямий перфоратор, тоді як для отворів від 16 мм та з необхідністю потужного удару треба замовляти бочковий інструмент. 

 

Короткий висновок: для дому підійде прямий перфоратор, а для професійного використання знадобиться як прямий, так і бочковий — все залежить від поставлених завдань. Обов’язково при виборі звертайте увагу і на інші особливості інструменту — наявність додаткових функцій, типу патрона, швидкості обертання та ергономічності моделі.