Якщо раніше зварювальні роботи виконували лише професійні зварювальники, зараз завдяки зручності та безпечності сучасних апаратів, користуватися ними можуть і домашні майстри. Важливо при цьому використовувати засоби безпеки та дотримуватися правил роботи з інструментом.

Зварювального обладнання на ринку дуже багато, тому спробуємо розібратися, на які параметри слід звернути увагу і обрати потрібний саме вам апарат.

Принцип роботи

Зварювальні апарати мають досить простий принцип дії: пристрій формує електричну дугу з дуже високою температурою (понад 1000°С). Створюється замикання шляхом потрапляння дуги на місце з’єднання металів. Внаслідок цього напруга поступово зростає до моменту появи повітря, після чого виходить розряд. Даний етап супроводжується появою іскор. 

Електрод розігрівається, викликаючи плавлення і його, і кромки виробу, що обробляється. В результаті утворюється маса розплавленого металу, яка захолонувши перетвориться на міцний шов.

Типи зварювальних апаратів

Найчастіше на ринку представлені чотири види зварювальних пристроїв:

  • зварювальні інвертори — прості і легкі апарати для побутового використання та невеликих майстерень;
  • зварювальні трансформатори — простіша, але важча конструкція у порівнянні з інверторами, іноді можуть бути потрібні спеціальні електроди;
  • випрямлячі — більш громіздкі, але підходять для виконання високоточних робіт за рахунок перетворення змінного струму в постійний;
  • зварювальні напівавтомати — професійні апарати, які забезпечують високу точність шва.

 

Типи зварювання

Важливим критерієм вибору зварювального апарату є тип зварювання, який безпосередньо впливає на якість роботи. Кожен з типів краще підходить для окремих матеріалів та умов.

  • ММА — Manual Metal Arc;
  • TIG — Tungsten Insert Gas;
  • MIG;
  • MAG.

MMA найчастіше використовується для зварювання сталі. Необхідні електроди дорожчі за деякі аналоги при середній якості швів. Ця технологія використовується у 80% всіх побутових зварювальних апаратів, тому що вона найдешевша.

Сварка за технологією TIG здійснюється в газовому середовищі (часто використовується аргон) для зварювання сталевих заготовок. Такі пристрої частіше використовуються для промислових об’єктах, так як їх робота більш повільна, але якісніша.

Часто в апаратах зустрічається змішаний тип зварювання — MIG/MAG, який застосовується для сталі, алюмінію та різних сплавів металів. Ці типи зварювання більш поширені і не вимагають спеціальних умов для роботи.

Тип металу Вид зварювання Методика
Будь-які різновиди сталі, чавуну та основних сплавів із ними. Ручне дугове зварювання (ММА) Застосовують штучні електроди з обмазуванням. Під впливом електродуги вони плавляться і стягують шов, виконуючи роль присадки. У процесі виділяється газ, що захищає шов, а на поверхні утворюються шлакові задирки, які прибирають після застигання.
Кольорові метали завтовшки до 6 мм. Нержавіюча сталь і низьковуглецева сталь. Аргонодугове зварювання (TIG) Електрод не плавиться. Для формування шва використовується припій або розплавлена ​​кромка. Метал у процесі роботи практично не розбризкується.
Для металів з високою струмопровідністю, з яких роблять тонкостінні деталі (алюміній, цинкові сплави) Напівавтоматичне зварювання (MIG/MAG) Замість електрода використовують дріт, а зварювання відбувається в середовищі активного або інертного газу.

 

Технічні параметри зварювальних апаратів

Кожен тип зварювального апарату має досить широкий асортимент моделей. На їх вибір впливають деякі технічні параметри.

Напруга мережі

Часто зварювальні апарати призначені для мереж 220 В і 380 В. У побутових апаратах напруга повинна бути в межах 180-240 В і важлива наявність системи захисту від перепадів напруги.

Трифазні апарати більш потужні і частіше використовуються в промисловості. Тому обирати такі зварювальні потрібно лише при наявній трифазній мережі або необхідності більш потужного пристрою.

Потужність

Зварювальні апарати відрізняються споживаною потужністю. Це треба враховувати і зіставляти можливості електромережі, в яку буде підключатися техніка. 

Побутові інверторні зварювальні апарати споживають 2–3 кВт електроенергії в момент зварювання. Але потужніші моделі працюють зі споживанням 5–8 кВт і багато домоволодінь мають виділену потужність до 5 кВт, при якій потужні зварювання не зможуть працювати.

Сила струму

Цей показник безпосередньо впливає на продуктивність апарата. Мінімальний струм споживається при так званому холостому ході, коли зварювання працює, але не активізується. Побутові зварювальні пристрої споживають від 5 до 20 А на холостому ходу, а промислові — від 20 до 40 або більше ампер.

Максимальна сила струму споживається в момент зварювання і досягає 300 А у побутових апаратів або 400–500 А у промислових моделей.

Робочий цикл

Ця характеристика відображає те, як довго зварювальний апарат може залишатися ввімкненим і варити метал. Найчастіше робочий цикл розраховується на 10 хвилин часу. Тому якщо апарат має значення робочого циклу 60%, це означає, що з 10 хвилин робочого циклу зварювальні роботи можна виконувати тільки 6 хвилин, після чого йому потрібен буде відпочинок. 

Оптимальним варіантом для більшості побутових завдань є 60-70%, для професійного використання ця величина повинна складати близько 80-90%.

Інші функції та особливості зварювальних апаратів

Також при виборі зварювального апарата треба звертати увагу на такі параметри:

  • максимальний діаметр електрода (від 2,5 до 6 мм);
  • тип системи охолодження (водяна, повітряна, примусова, природна);
  • клас захисту корпусу (IP21, IP23 і вище);
  • наявність дисплея;
  • вбудований захист від перегріву;
  • наявність функції регулювання потужності.

Враховуючи усі названі параметри та характеристики, можна вибрати зварювальний апарат під свої потреби. І звичайно не забувайте про засоби безпеки: зварювальні маски, рукавички, захисний костюм і т.д.